זכויות יוצרים וקאברים של שירים

זכויות יוצרים וקאברים של שירים

ביצוע קאברים של שירים הינו נושא מעט מעורפל מפני שמכיוון שהעולם כיום גלובלי, צריך להתחשב בחוקים השונים של המדינות השונות. מכיוון ששירים נחשבים לקנין רוחני, הרי שלבעלים של השירים יש זכויות יוצרים לגביהן ואסור לגנוב ולהעתיק אותן. יחד עם זאת, אנחנו עדים בכל יום לביצועי קאברים של זמרים מקומיים וגם מכל העולם כאשר אלו מופצים ברשת, משודרים במדיה הטלוויזיונית, בהופעות וגם בהופעות רחוב.

> קראו גם על תפקידו של עורך פטנטים

מה החוק אומר?

במדינות מסוימות הכוללות גם את מדינת ישראל, החוק מתיר לבצע קאברים לשירים מבלי לקבל אישור מיוחד מבעלי זכויות היוצרים על השירים וזאת בתנאי שהשיר נאמן למקור במידה מלאה. הכוונה הינה שאסור להטיל פגם בשיר ולערוך את הטקסט או הלחן שלו בביצוע.

כאשר מדובר בהקלטת גרסאות קאבר לשירים שבעלי הזכויות שלהם אינם ישראלים, הרי שמדובר בסוגיה מעט יותר מורכבת. כאמור, ישנן מדינות אשר חוק רישום סימן מסחר וזכויות יוצרים בהן דומה לישראל וניתן בהן לבצע גרסאות קאבר של שירים מבלי לקבל אישור או לשלם בעבור הזכות לבצע את הקאבר לבעלי זכויות היוצרים. יחד עם זאת, במדינות מסוימות החוק שונה ומסיבה זו ההמלצה הינה לא להעלות לרשת האינטרנט קאברים של שירים שמקורם אינו בישראל או ובמידה והנכם בודקים זאת לעומק, של מדינות בהן החוק לא מתיר זאת. בכל אופן, ההמלצה הכללית הינה להימנע מהעלאת ביצועים של קאברים לרשת האינטרנט על מנת למנוע מצב שבו תקבלו תביעה על הפרת זכויות יוצרים מבעלי היצירה.

איך ניתן לקבל אישור?

ישנם בעלי זכויות יוצרים אשר מקנים באתר שלהם אפשרות לרכוש (לפעמים גם בסכום סמלי) את הזכות לבצע קאברים לשירים ולהשתמש בהם. הדבר דורש מעט חיפוש ברשת האינטרנט על מנת לקבל את האישור בעבור כל יצירה ספציפית.

כיצד ניתן לגלות על הפרת זכויות יוצרים?

במידה והנכם מעוניינים להגן על זכויות היוצרים שלכם, ניתן היום בעזרת אמצעים טכנולוגיים אוטומטיים להיעזר במערכות אשר מסוגלים לזהות ולאתר הפרה של זכויות יוצרים ברחבי האינטרנט. המערכות הללו יכולות לאתר בין היתר יצירות מוזיקליות, סרטונים, תמונות ועוד.

כתוב/כתבי תגובה